27 listopada obchodzimy rocznicę podarowania nam przez Niebo Cudownego Medalika. Matka Boża, objawiając się św. Katarzynie Laboure, powiedziała: Każ wybić ten medalik. Ci, którzy będą go nosić, otrzymają wiele łaski. Nasz Dziennik przygotował na tę okazję Cudowne Medaliki, poświęcone w Niepokalanowie. Będą one umieszczone w numerze czwartkowym, 27 listopada 2014 roku.

Początki Cudownego Medalika związane są z objawieniami Matki Bożej w Paryżu w 1830 r. W sobotę 27. listopada 1830 r. Niepokalana objawiła się św. Katarzynie Labouré, powierzając jej misję wybicia medalika według ukazanego wzoru:

Powiedz, aby wybito medalik według tego wzoru – mówiła Najświętsza Dziewica. Osoby, które będą go z ufnością nosiły, zwłaszcza na szyi, otrzymają wiele łaski”.

Medalik rozpowszechniał się bardzo szybko. Za jego pośrednictwem dokonywały się nawrócenia i uzdrowienia. Wobec nadzwyczajnych faktów, arcybiskup Paryża wydał oficjalne zarządzenie przeprowadzenia badań dotyczących pochodzenia Medalika oraz zjawisk, jakie miały miejsce za jego przyczyną. Wniosek przeprowadzonego dochodzenia był następujący:cudowny medalik

Szybkość, z jaką ten medalik się rozpowszechnił, ogromna liczba wybitych i rozprowadzonych medalików, zadziwiające dobrodziejstwa i specjalne łaski, jakie wierni otrzymali dzięki pokładanej w nim ufności wydają się być znakami, poprzez które niebo chciało potwierdzić rzeczywistość objawień św. Katarzyny Labouré oraz potrzebę rozpowszechnienia medalika.

W 1846 r., w następstwie nawrócenia Alfonsa Ratisbonne, pochodzenia żydowskiego, papież Grzegorz XVI potwierdził wnioski zawarte w orzeczeniu arcybiskupa Paryża.

Cudowny2

Na awersie medalika, wokół postaci Matki Bożej, znajduje się napis: O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. W ten sposób Maryja objawia, że jest poczęta bez grzechu, czyli Niepokalana.

Z rąk Matki Bożej na świat rozchodzą się promienie. Są one symbolem łask, które Maryja nam wyprasza u swego Syna.

 

Catherine_Laboure

Święta Katarzyna Labouré

Maryja depcze głowę węża, czyli szatana, aby ukazać, że z jej pomocą możemy zwyciężyć wszelkie zło.

Na rewersie medalika znajduje się litera M połączona poprzeczną belką z górującym nad nią krzyżem. Symbol ten wskazuje, że Syn Boży zbawił nas przez swoją mękę i śmierć na krzyżu a Maryja była zjednoczona z Jego dziełem.

Poniżej litery M są dwa serca: Jezusa, otoczone koroną cierniową i serce Maryi przebite mieczem. Symbolizują one miłość Jezusa i Jego Matki do nas wszystkich.

Dwanaście gwiazd wskazuje na Kościół zbudowany na fundamencie 12 Apostołów i przypomina, że jesteśmy wezwani do apostolstwa i życia w świetle Ewangelii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ciało św. Katarzyny Labouré